top of page

Natuke Meist..

Leeli talu rajati 1914. aastal kui Tartus õppinud advokaat Hans Soots peale abiellumist Anna Kanteriga ostis kvaliteetset talumaad sel ajal asunud Pärnumaa Pöögle Valda, et alustada vilja- ja looma kasvatamist, abistades sellega Eesti põllumajanduse kasvu. Saja aastaga on Leeli Talu läbinud peresiseselt kolm generatsiooni ning tänaseks, Karksi Vallas, kasvanud kaasaegseks talumaaks. Lisaks looma-vilja kasvatusele käib uue maja ehitus ja puhkemaja rajamine.

Leeli Talu Rajajad

Raamatust ''Läbi Venemaa'', mille koostanud kirjanik Jaak Kõdar Anna Sootsi žurnaalist...

 

          Keeran Valga - Uulu maanteelt Leeli puiesteele. Nüüd juba kindlasti sada aastat tagasi istutas noor advokaat Hans Soots oma uue kodutalu väravasse kuuekümne viiest pärnast puiestee. Seda puiesteed mööda tõi ta tallu Sudiste kooliõpetaja tütre Anna Kanteri; seda teed mööda kulges järgneva sajandi jooksul kõik, mis Leeli talus toimus: laste sünd, kolme lapse surm, siitkaudu tõi peremees 200 õunapuuistikut ja rajas maja taha hiigelõunaaia. Siitkaudu tuli tallu traktor, sõitsid Viljandimaa esimesed autod. Siitkaudu tulid ka need, kes viiekümneks aastks purustasid talu elu, viisid Siberisse perenaise - kümne lapse ema Anna Sootsi. Kahjuks või õnneks oli tema mees Hans selleks ajaks surnud perekonnahaigusse tuberkuloosi, olles oma suhteliselt lühikese eluaja jooksul olnud edukas advokaat, põllumees, ajalehetoimetaja, korraks ka Riigikogu saadik. Korraks vaid sellepärast, et peale mõnda istungit Toompeal lahkus ta Riigikogust sõnadega: ,,Ennem lähen oma talusse sitta vedama, kui tulen siia loba ajama.''

          Leeli talu sugupuu on paljuharuline, tema tegevuspuu aga lausa mets. Selles metsas on ettevõtlikkust, arukust, kunsti- ja kirjandusandeid, muusikaõpetajaid ja dirigente, arste, poliitikuid ja ärijuhte, kes kõik vaatasid kaugemale oma saapaninast ning olid tuntud sponsorid kultuuriinimestele. Eriline tung oli hariduse, õigemini harituse järele. Vanem vend Ants, kes Eestist lahkus Tartu Ülikooli juristidiplomiga, astus 60-aastaselt Toronto ülikooli statsionaari ja lõpetas selle hispaania keele alal. Keskmine vend Lembit Soots, kes sai Rootsis insenerihariduse, otsustas viiekümne-aastaselt Toronto Kunstiakadeemiasse astuda ning ärimehe kutse kõrval sai temast maalikunstnik ja ühiskonnategelane. Noorem vend Leo astus 40-aastaselt Tallinna Konservatooriumi ja lõpetas selle koorijuhina...

 

          - Jaak Kõdar
 

Leeli talu täna...

​

Leeli talu täna koosneb teraviljapõldudest, rohumaadest, metsadest, veistest, traktoritest, teraviljakombainist, teraviljakuivatist ja mitmest vajalikust mullaharimis-, koristus- ja laudamasinast. Sinna kuulub ka uus, aina kasvav elumaja, kus on Lembit Sootsi maaligalerii ning puhkemaja.

 

Joyce-Anne Soots /  AROOMI -JA TOITUMISTERAPEUT

Oma teekonnal ja aroomiteraapia õppimise ajal avastasin üsna kiiresti tervisennetuse olulisuse. Saan aru, et enamus inimesi ei mõtle sellele enne, kuni nad haigestuvad või neil tekivad tervisehädad. Samas on palju inimesi, kes tunnevad end üldiselt halvasti, kellel energiatase on madal, kes on unised, kannatades unetuse või muude unehäirete all või kes on depressioonis. Paljud inimesed tunnevad, et abi saamiseks on ainus võimalus ravimite poole pöördumine. Kui mõnel puhul tavameditsiin võib aidata, siis teisel juhul teame, et see võib saada kõrvaltoimete allakäiguspiraaliks, mis sisse lülitudes võib muuta inimese tervise halvemaks tänu vajaminevate ravimite rohkusele uute probleemide ilmnemisel. See juhtub seetõttu, et tavameditsiin ravib enamusel juhtudel sümptomeid ilma, et avastaks algseid probleemide juuri.

Aroomiteraapia võib olla väga hea lähtekoht koos tervikliku toitumise süsteemiga, kuna see on suunatud kehale, vaimule ja hingele. See tähendab, et käsitletakse keha tervikuna, ravides seda seestpoolt väljapoole. Ennetavad meetodid ja tervena püsimine peaksid olema igaühe isikliku tähtsusnimekirja tipus. Kui oleme noored ja terved, siis eeldame, et ei ole põhjust midagi meie tegemistes muuta. Olgu need siis kas toit, mida sööme, harjumused, mida omame või mõtted, mida mõtleme. See ei ole muidugi õige, sest kõik meie keskkonnas mõjutab meid. Me kõik tundume olevat autopiloodil ja mitte keegi tegelikult ei juhi lennukit. Teisisõnu me kõik vajame julgustust, et võtta vastutus ja kontroll oma tervise üle. Me peame tegutsema ennetavalt ja otsima uusi viise oma eluviisidele lähenemiseks.

Mul on olnud palju kogemusi keha holistilisel ravimisel toiduga, eeterlike õlidega ja samuti teadmiste jagamisel teiste tervenemise heaks. Neil, kel on huvi tervise ennetamise ja tervislike eluviisiside vastu, palun broneerige tasuta konsultatsioon teenuste lehe pealt.

bottom of page